• دارسو
  • /
  • بلاگ
  • /
  • غیرفعال شدن موبایل‌های شیائومی در ایران صحت دارد؟

غیرفعال شدن موبایل‌های شیائومی در ایران صحت دارد؟

پاسخ مشخص شما درحال حاضر خیر است.


اخیرا شایعاتی منتشر شده است که گوشی‌های شیائومی به‌علت تبعیت این شرکت از تحریم‌های ایالات متحده در برخی کشورها ازجمله ایران قرار است غیر فعال شود.

وب‌سایت xda-developers به‌تازگی مدعی شده است گوشی تعدادی از کاربران شیائومی در کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و کریمه در هفته‌های گذشته بدون اخطار قبلی قفل (غیرفعال) شده و پیغام زیر را به‌نمایش می‌گذارد:

Xiaomi policy does not permit sale or provision of the product to the territory in which you have attempted to activate it. Please contact the retailers directly for additional information.

سیاست شیائومی، اجازه‌ی فروش و ارائه‌ی محصول در منطقه‌ای که شما اقدام به فعال‌سازی کرده‌اید را نمی‌دهد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیما با فروشندگان تماس بگیرید.

اما همچنان تا این لحظه هیچ خبر رسمی توسط شیائومی در خصوص قفل شدن منتشر نشده است و به شایعات منتشر شده نمی توان استناد کرد. بنابر آنچه شیائومی در وبسایت خود منتشر کرده است فروش محصولات به چند کشور از جمله ایران بطور مستقیم ممنوع اعلام شده است اما این قانون به تازگی طرح نشده است و در گذشته نیز در وبسایت شیائومی قابل مشاهده بود. ضمن اینکه تا اکنون هیچ گزارشی برای قفل شدن دستگاه ها در ایران منتشر نشده که رد شایعات پخش شده را قوی تر می کند.

در بخش صادرات قسمت ضوابط و شرایط وبسایت شیائومی درج شده است که :

14. EXPORT

The Products sold are manufactured according to specifications and intended for use in the countries of the European Economic Area, United Kingdom and Switzerland (EEA). Warranties and remedies granted herein to Buyer’s located in the above region may not apply to any Buyer buying Products from outside the above region.

The Contract and all Products sold are subject to applicable export control laws, including but not limited to the export control laws of.the USA and of the Customer’s own jurisdiction. The Buyer may not export any Product purchased from the Seller to any country or territory or any party if prohibited by export control laws. Prohibited countries and territories include Cuba, Iran, Syria, North Korea, Sudan and the Crimea region. If the Buyer plans to export any Product purchased from the Seller to another country, the Buyer must obtain the required export licenses (or other government approvals) prior to doing so.

صادرات
14.1 محصولات فروخته شده طبق مشخصات تولید شده برای استفاده در کشورهای منطقه اقتصادی اروپا ، انگلستان و سوئیس (EEA) در نظر گرفته شده است. ضمانت هایی که به خریدار واقع در منطقه فوق اعطا می شود ممکن است در مورد خریدارانی که از خارج از منطقه مجاز، محصولات خریداری می کنند اعمال نشود.

14.2 قرارداد و تمام محصولات فروخته‌شده مشمول قوانین کنترل صادرات هستند. این قوانین شامل (و نه محدود‌ به) قوانین کنترل صادرات ایالات متحده و کشور شخص خریدار می‌شود. خریدار نباید هیچ محصولی را به کشور یا مناطقی که قوانین کنترل صادرات منع کرده به کشور دیگری صادر کند. کشورهای ممنوعه شامل کوبا ، ایران ، سوریه ، کره شمالی ، سودان و منطقه کریمه می شود. اگر خریدار قصد دارد این محصول خریداری شده را به کشور دیگری صادر کند ، خریدار باید قبل از انجام این کار مجوزهای صادرات مورد نیاز (یا سایر تأییدیه های دولتی) را دریافت کند.

نمایندگان انجمن واردکنندگان موبایل، خبر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی را نادرست می‌دانند و اعلام می‌کنند که پیگیری‌های آن‌ها حکایت از این دارد که این موضوع به طور رسمی توسط این کمپانی بزرگ چینی اعلام نشده است. برخی منابع آگاه در این انجمن نیز می‌گویند که پیگیری‌هایی با این شرکت انجام دادند که حکایت از نادرست بودن خبر منتشر شده دارد. با این حال آن‌ها می‌گویند اگر زمانی چنین اتفاقی برای برند شیائومی در ایران رخ بدهد، این دولت است که باید وارد میدان شود و موضوع را حل و فصل کند.

پیگیری‌های بیشتر حکایت از این دارد که احتمالا گوشی‌های غیرفعال شده در کشوری مانند کوبا مربوط به یک سری سفارشات خاص مربوط به بازار آمریکای جنوبی بوده که به صورت قاچاق سر از کشورهایی مثل کوبا برآورده و بازار را کمی مختل کرده است و شیائومی قصد ساماندهی این گوشی‌ها را دارد. به نظر می‌رسد هیچ یک از این گوشی‌ها وارد ایران نشدند چرا که بازار شیائومی در کشور از مکان‌های دیگر و شرکت‌های دیگری تامین می‌شود.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.