اندروید وان (Android One) چیست؟

Android One : رویای اندروید بکر

Android One نسخه جدیدی از سیستم‌عامل مشهور گوگل برای دستگاه های هوشمند همراه است که این کمپانی آن را برای تجربه‌ یک اندروید اصیل و بکر به کاربران این سیستم عامل مشهور ارائه کرده است. این سیستم عامل منحصر به فرد اولین بار در سال ۲۰۱۴ و در کنفرانس توسعه دهندگان I/O به جهان معرفی شد.

گوگل با انتشار اندروید وان، هدف دیگری را هم دنبال می‌کند و آن ایجاد امکان دریافت سریعتر به روز رسانی‌های اندروید برای گروه وسیع‌تری از کاربران است.

اندروید وان

تجربه یک اندروید اصیل

همانطور که می‌دانید تولید کنندگان تلفن همراه هوشمند مانند سامسونگ، ال جی، موتورلا و … سیستم عامل اندروید را شخصی سازی و سفارشی سازی کرده و سپس بر روی دستگاه‌های خود به بازار عرضه می‌کنند. این سفارشی سازی ها مواردی از جمله سفارشی سازی پوسته، سفارشی برنامه‌های جانبی، نصب برنامه‌های جانبی و سرویس های اضافی دیگر را شامل می‌شوند.

Android One

تا پیش از این گوگل برای ارائه تجربه خالص اندروید به کاربران، صرفا با شرکت‌های سخت افزاری که دستگاه‌های هوشمند پرچمدار را به طور مستقیم به فروش می‌رساندند همکاری می کرد. اما امروز با ارائه سیستم عامل Android One  گوگل این مسئولیت را به عهده شرکت‌های تولید کننده سخت افزار سپرده است تا بتوانند با استفاده از این سیستم عامل جدید، دستگاه‌های خود را با یک اندروید اصیل و خالص به فروش برسانند. بنابراین اندروید وان تماما در دستگاه‌هایی ارائه می‌شود که از نسخه خالص و دستکاری نشده اندروید استفاده می کنند.

اندروید وان نسخه جدید

به دنبال این برچسب باشید!

شرکت‌های تولید کننده این محصولات با برچسبی با عنوان «AndroidOne» در پشت دستگاه، این موضوع را به کاربران اعلام می‌کنند که این دستگاه از یک نسخه بکر و دستکاری نشده اندروید بهره می‌برد و هیچ سرویس یا اپلیکیشن غیر گوگلی روی آن‌ها نصب نشده است.

مزیت‌های استفاده از اندروید وان

ویژگی اصلی اندروید وان این است که در هر دستگاهی که عرضه شود به عنوان خالص ترین شکل اندروید ارائه شده است و شامل هیچ گونه دستکاری، سفارشی‌سازی و سرویس ها و اپلیکیشن های اضافی از سوی شرکت تولید کننده دستگاه نیست. این همان چیزی است که به گفته گوگل “بهترین و خالص ترین تجربه سیستم عامل اندروید” نام دارد.

گوشی های اندرویدی

سیستم عامل Android One فقط شامل برنامه ها و سرویس های پیش‌فرض گوگل است، همانند آنچه گوگل در گذشته در پلتفرم دستگاه های نکسوس ارائه می‌نمود.

سرعت و روانی سیستم عامل

استفاده از نسخه بکر سیستم عامل اندروید بر روی گوشی، مزیت‌هایی را برای کاربر به ارمغان می آورد. در این جا کاربران با یک سیستم عامل بسیار سبک و سریع مواجه هستند که کمترین میزان اشکال و کندی را در هنگام استفاده از خود نشان می‌دهد.

دستیار صوتی گوگل همه جا در کنارتان خواهد بود

نقطه قوت دیگر گوشی‌هایی که از Android One بهره می‌برند امکان استفاده از نسخه بهینه‌سازی شده دستیار صوتی گوگل است. به این معنی که شمادر اندروید وان می توانید برای انجام کارهایی مانند راهنمای نقشه و مسیریابی، ارسال پیام و … نیز از دستیار صوتی فوق العاده گوگل استفاده کنید.

زیر چتر پشتیبانی بی‌واسطه گوگل

گوگل وعده داده است که تمام دستگاه های استفاده کننده از سیستم عامل اندروید وان راحداقل ۲ سال و حداکثر ۳ سال، آن هم با امکان دریافت آخرین نسخه این سیستم عامل پشتیبانی می‌کند.

این به روزرسانی ها مستقیما از طرف گوگل منتشر و توسط دستگاه‌های مجهز به اندروید وان دریافت می‌شوند و کاربران برای دریافت آنها هیچ نیازی به دخالت شرکت تولید کننده سخت افزار ندارند.

Android One

در جستجوی تجربه ناب اندرویدی

حالا که با سیستم عامل اندروید وان بیشتر آشنا شدیم شاید شما هم جزء آن دسته از کاربرانی باشید که می‌خواهید بدانید کدام برندهای تولید کننده تلفن همراه از این سیستم عامل استفاده خواهند کرد؟

جالب است بدانید شرکت نوکیا از اولین تولید کنندگان تلفن همراه هوشمند است که اعلام کرد تصمیم دارد تمام محصولات خود را تحت پوشش اندروید وان به بازار عرضه کند.

در مطلب تفاوت‌های اندروید در گوشی نوکیا و سامسونگ با ما همراه باشید تا به بررسی سیستم عامل اندروید وان در محصولات نوکیا و برتری‌های آن‌ نسبت به اندروید دستکاری شده مورد استفاده در گوشی‌های سامسونگ بپردازیم.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.