• دارسو
  • /
  • بلاگ
  • /
  • قبل از خرید گوشی برای استعلام اصالت و ثبت در سامانه همتا چه کارهایی را انجام دهیم؟

قبل از خرید گوشی برای استعلام اصالت و ثبت در سامانه همتا چه کارهایی را انجام دهیم؟

قبل از خرید دستگاه سیم‌کارت خور اصالت آنرا استعلام کنید

شما باید قبل از خرید دستگاه هایی مثل تلفن همراه و تبلت، استعلام اصالت را انجام دهید، تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. دراین فرآیند توجه به مواردی چون قانونی بودن، تطابق مشخصات ظاهری دستگاه با مدل و برند ذکرشده در پاسخ استعلام اصالت، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و یا روشن شدن دستگاه در گذشته، الزامی است.

سامانه اطلاع رسانی همتا

استعلام اصالت دستگاه، با اتصال به سامانه همتا

راه های برقراری ارتباط با سامانه همتا به شرح زیر است:
پیامک به شماره ۷۷۷۷
مراجعه به سایت اینترنتی مربوط به سامانه همتا www.hamta.ntsw.ir
کد دستوری #۷۷۷۷*
و در نهایت از طریق اپلیکیشن همتا
ما در اینجا مراحل انجام استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* را گام به گام آموزش خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه شوید.

مرحله یک:
در ابتدا کد دستوری #۷۷۷۷* را با یک گوشی که دارای سیمکارت فعال است، شماره‌گیری نموده و دکمه سبز رنگ برقراری تماس را انتخاب نمایید.

کد دستوری #۷۷۷۷* برای فعال سازی گوشی

مرحله دو:
پس از برقراری ارتباط با مرکز سامانه همتا، 5 گزینه برای شما نمایش داده می‌شود. در این هنگام لازم است تا برای انتخاب گزینه استعلام اصالت، عدد ۱ را ارسال کنید.

آموزش مرحله به مرحله استعلام اصالت دستگاه

مرحله سه:
سپس از شما درخواست می‌شود تا 15 رقم ابتدایی شناسه دستگاه
 (IMEI) را بدون هیچگونه علامت اضافی وارد کنید. تعداد شناسه های دستگاه یا همان (IMEI)، برابر با تعداد اسلات سیمکارتها در دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) است. یعنی یک گوشی هوشمند دو سیمکارته دارای دو شناسه IMEI است. این شناسه را میتوانید بر روی جعبه یا پشت باتری بیابید. پس در این فرآیند حتما به باز کردن جعبه دستگاه نیاز نیست. شما همچنین میتوانید با شماره‌گیری #06#*، از روی دستگاهی که شناسه آنرا میخواهید، شناسه دستگاه را رویت کنید.

آموزش مرحله به مرحله استعلام اصالت دستگاه

مرحله چهارم:
پس از ارسال درست و دقیق شناسه دستگاه (IMEI)، پیامکی از طرف مرکز سامانه همتا به سیمکارت شما ارسال می‌شود.

آموزش مرحله به مرحله استعلام اصالت دستگاه

مقتضی است که پیامک ارسال شده از طرف سامانه همتا را جدی بگیرید و به طور کامل بررسی نمایید. حالت‌های مختلف پیامک ارسالی را در زیر به طور کامل شرح می‌دهیم.

البته پیش از آن، نکات قابل توجهی که باید در نظر داشته باشید این است که:
۱) برای دستگاه هایی مانند تبلت ها طرح ریجیستری فعال نیست و هنگام خرید این دستگاه ها نیازی به فعالسازی و… نخواهید داشت. یعنی به محض اینکه سیمکارت را درون اسلات دستگاه قرار داده و تبلت را روشن کنید سیمکارت خود به خود به سامانه همتا وصل شده و در شبکه شناسایی می‌شود.
۲) حتما در نظر داشته باشید که بسیاری از شرکتهایی که واردکننده قانونی هستند به منظور تنظیم بازار، قبل گرفتن کد فعالسازی دستگاه از سامانه همتا اقدام به پخش محصول میکنند. در این صورت توجه داشته باشید این گوش های تلفن همراه علی رغم اینکه در گمرک ثبت شده اند، اما پروسه سامانه همتای آن به دلیل زمانبر بودن، قبل از فروش کالا انجام نشده است. در صورت مواجه شدن با این موارد جای هیچگونه نگرانی نیست و شما دستگاه هایی که دارای گارانتی هستند را میتوانید با خیال آسوده خریداری کنید و مدتی بعد آنرا در سامانه همتا ثبت و فعال کنید.

غیرقانونی بودن دستگاه

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون ” شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت.” دریافت کنید بدین معنا است که این دستگاه غیرقانونی است و امکان ثبت و یا فعال شدن شناسه (IMEI) آن، در سامانه همتا به هیچ عنوان به شما داده نمی‌شود.
بنابر توصیه اکید سامانه همتا، لطفا از خرید این دستگاه، خودداری نمایید. زیرا در صورت خرید و راه اندازی آن، با گذشت 30 روز پس از زمان اولین روشن شدن دستگاه، ارتباط آن به طور کامل قطع خواهد شد.

پیامک دارای نام واردکننده

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون ” واردکننده: شرکت **** “ دریافت کنید، بدین معنا است که شرکت تجاری مورد نظر، به صورت قانونی اقدام به واردات این دستگاه کرده است و کد فعال‌سازی دستگاه مورد نظر را نیز در اختیار سامانه همتا قرار داده است. این دستگاه کاملا قانونی است و شما میتوانید با خیال راحت آنرا خریداری کنید. لازم به ذکر است که در صورت بروز مشکلات احتمالی نظیرعدم وجود کد فعال‌سازی و یا عدم تطابق شناسه های دستگاه در روش های مختلف، باید با شرکت ذکر شده در پیامک در میان گذاشته تا این مشکلات رفع و رجوع شود.

استعلام اصالت و ثبت در سامانه همتا

ذکر دستگاه مسافری در پاسخ استعلام اصالت

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون “واردکننده: به‌صورت مسافری” دریافت کنید، بدین معنا است که این دستگاه فقط برای استفاده شخصی یک مسافر وارد کشور شده است و نباید برای فروش تجاری مورد استفاده قرار بگیرد. لازم به ذکر است که بدانید این دستگاه هیچگونه گارانتی یا خدمات پس از فروشی نداشته و در صورت بروز هرگونه خرابی دستگاه، خریدار برای رفع مشکلات دستگاه خود هیچ مرجع معتبری نخواهد داشت.
بنابر توصیه اکید سامانه همتا، لطفا از خرید این دستگاه، خودداری نمایید.

ذکر صرفا مناطق آزاد در پاسخ استعلام اصالت

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون “واردکننده: صرفاً مناطق آزاد” دریافت کنید، بدین معنا است که عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مناطق آزاد تجاری پرداخت شده است و دستگاه‌ مورد نظر، فقط در مناطق آزاد، میتواند از خدمات شبکه اپراتوری استفاده نماید.
بنابراین اگر خارج از مناطق آزاد و در داخل کشور رفت و آمد دارید و میخواهید از دستگاه هم استفاده کنید، بنابر توصیه اکید سامانه همتا، لطفا از خرید این دستگاه، خودداری نمایید. زیرا برای این دستگاه‌ها، خدمات اپراتوری در خارج از محدوده مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

سامانه همتا

ذکر نوع ارز (دولتی یا غیردولتی) در پاسخ استعلام اصالت

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون “واردشده با ارز دولتی” دریافت کنید، استحضار داشته باشید بدین معنا است که برای واردات این دستگاه، واردکننده آن ارز دولتی دریافت کرده است. در این صورت با توجه به نرخ ارز دولتی، چنانچه گران‌فروشی رخ داده است، از طریق نهادهای نظارتی (مانند تعزیرات و یا سازمان حمایت)، می‌توانید برای ثبت شکایت اقدام کنید.
لازم به ذکر است که پس از ثبت شکایت، تعیین ارزش دستگاه و یا تشخیص گران‌فروشی و …، بر عهده نهادهای نظارتی است.

ذکر روشن شدن دستگاه

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون ” این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است “ دریافت کنید، بدین معنا است که این دستگاه، پیش از این از خدمات شبکه اپراتوری استفاده کرده و حداقل با یک سیم‌کارت دیگر روشن شده است.
طبق این پیامک باید مطمئن باشید که این دستگاه آکبند نیست و نباید به این عنوان به شما ارائه شود.
اگر در پایان پاسخ استعلام اصالت این جمله ذکر نشد، باید توجه نمایید که در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان به صورت کاملا قطعی اظهار نظر نمود.

دستگاه مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون ” شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست “ دریافت کنید، بدین معنا است که دستگاه هنوز مشمول طرح ثبت تلفن همراه(رجیستری) نشده است و تنها در صورتی که تلفن همراه نباشد، شما با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، می‌توانید شناسه را به عنوان شناسه یک دستگاه قانونی ثبت نمایید.
بنابر توصیه اکید سامانه همتا، اگر دستگاه مورد نظر تلفن همراه است، لطفا از خرید این دستگاه، خودداری نمایید. زیرا سرویس اینگونه تلفن های همراه توسط سامانه همتا به زودی قطع خواهد شد.

ذکر قانونی بودن شناسه (IMEI)، ولی دستگاه تلفن همراه نباشد

درصورتی‌که در پاسخ، پیامکی با مضمون “شناسه دستگاه (IMEI) جزء شناسه‌های قانونی ثبت شده است. در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید.” دریافت کنید، بدین معنا است که دستگاه هنوز مشمول طرح ثبت تلفن همراه(رجیستری) نشده است و تنها در صورتی که تلفن همراه نباشد، شما با قرار دادن سیم کارت در دستگاه می توانید از آن استفاده کنید.
بنابر توصیه اکید سامانه همتا، اگر دستگاه مورد نظر تلفن همراه است، لطفا از خرید این دستگاه، خودداری نمایید. زیرا سرویس اینگونه تلفن های همراه توسط سامانه همتا به زودی قطع خواهد شد.

سامانه همتا

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.